Što se kuha jedačima, a što ne jedačima? i od predškolca do prvašića
7. rujna 2024. u Društvenom centru Lastovo održale su se posljednje tri aktivnosti iz ciklusa predavanja/radionica radne terapeutkinje i logopedice za ovu kalendarsku godinu.
Predavanje/iskustvena radionica za roditelje i stručnjake “Što se kuha jedačima, a što ne jedačima” voditeljice Ane Matulović, prvostupnice radne terapije, upoznalo je sudionike o važnostima aktivnosti hranjenja, kod dojenčadi, vrtićke i školske djece. Ona je temelj za cjelokupno zdravlje i dobrobit, utječući na naš fizički, mentalni i socijalni život. Hranjenje je jedna od aktivnosti koje ubrajamo u aktivnosti svakodnevnog života. Svakodnevno hranjenje sastoji se od niza koraka, a kako bi vještina hranjenja bila uspješno usvojena potrebno je zadovoljiti mnoge preduvjete: anatomske, fiziološke, razvojne i okolinske. Kako se razvijaju različite vještine hranjenja, ali i što kada se dogode poteškoće sa nekim od navedenih sposobnosti bili su tema aktivnosti. Ukazalo se na to kako poteškoće mogu utjecati na sudjelovanje u aktivnosti, ali i kako radni terapeut kroz svoju intervenciju može pomoći.
Uvođenjem obaveznog programa predškole u dječje vrtiće stavio se naglasak na poticanje razvoja rane pismenosti djece, budući da ono podrazumijeva stjecanje vještina koje će djetetu biti od značajne koristi u kasnijim razdobljima. Logopedica Mia Hrboka je sudionicima radionice za roditelje i stručnjake “Od predškolca do prvašića” približila koncept rane pismenosti te načine i aktivnosti poticanja predvještina čitanja i pisanja što je ujedno bio i cilj ove radionice. Iznimno je važno da roditelji osiguraju okolinu koja će biti poticajna za razvoj pismenosti, a to uključuje čitanje priča, pripovijedanje, igre s riječima te grafomotoričke vježbe.
Na radionici s djecom rješavali su se materijali za poticanje navedenih predvještina. Kroz igru djeca su vježbala rimu, glasovnu sintezu i analizu, početni i završni glas te rastavljanje riječi na slogove.






Aktivnosti programa/projekta provode se uz financijsku podršku Zaklade “Kultura nova”, Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva, Dubrovačko-neretvanske županije te Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije.